Na úvod – důležitým faktem je, že kineziotape není vhodná na každý typ svalového problému, čili pokud máte extrémně zatuhlý sval, spasmus, bolestivý bod (trigger point), nebo např. zablokovaný krk, tejpa je v těchto případech účinná minimálně, v těchto případech doporučuji spíše hloubkovou masáž s terapií trigger points. Pokud vás trápí bolest ramene nebo kotníku, karpály, nebo jste po operaci menisku, tejpa bude Vašim dobrým pomocníkem.
Zákazníci, kteří ještě s kineziotapingem nemají zkušenosti, se mě často ptají, co je všechno čeká a jak se mají na aplikaci tejpovacích pásek připravit. V kostce – tejpa je prodyšná, voděodolná páska obdobných vlastností i tloušťky jako lidská kůže. Naprosto neomezuje v pohybu a naopak oproti ortéze při ní nedochází ke svalové atrofii, neboť svaly budou nadále zaměstnávány.
Zásady před aplikací.
1) Suchá pokožka (bezprostředně po masáži páska nemusí držet!)
2) Depilované místo aplikace – nejdůležitější požadavek! – v opačném případě tejpa NEBUDE v žádném případě držet.
3) Klidový režim (ne ihned po fyzické aktivitě, běhu, cvičení apod.)
Důležité je, aby klient byl uvolněný, nebyl čerstvě po sportovním výkonu, po těžké fyzické práci, po čerstvé horké sprše nebo byl „uřícený“. Je to z toho důvodu, že po fyzické aktivitě či sprchování horkou vodou je člověk mnohem více zahřátý a začne se potit, nemusí ihned, ale může bezprostředně po nalepení pásky – tejpovací pásky jsou z jedné strany napuštěné lepidlem, které by se začalo rozpouštět a tejpa by se začala po nalepení odlepovat. Další důležitá věc je ta, aby místo, které se bude tejpovat, bylo zbaveno chloupků, v první řadě bude páska vůbec držet, v druhé řadě následné sundavání pásky nebude bolestivé.
Zásady po aplikaci.
1) V den aplikace necvičit, nevykonávat vyšší fyzickou aktivitu
2) Alespoň několik hodin po nalepení pásku nenamáčet
Po aplikaci pásky je důležité být alespoň několik prvních hodin v klidu, nesportovat, neběhat, nenamáčet tejpu ve vodě. S uvedeným postupem by Vám páska měla vydržet týden. Je naprosto kontraproduktivní nalepit tejpu a jít ihned provádět sportovní výkon, páska nejenže nebude mít žádný terapeutický účinek (krom psychologického), ale ještě se začne odlepovat. Druhý den po nalepení pásky je možné vykonávat jakékoliv aktivity, tejpa je prodyšná a voděodolná.
Alergické reakce: U velmi nízkého procenta osob může tejpa vyvolat alergickou reakci, jako je lokální vyrážka či svědění. Není třeba propadat panice, stačí tejpu odlepit a místo omýt mýdlem a vodou, alergická reakce velmi rychle odezní.
Odlepení: Doporučuji před odlepením horkou koupel a co nejvíce místo s tejpou odmočit. Sundavání provádějte velmi pomalu a s citem. Během nošení tejp nedochází k atrofování svalů, čili není nutná žádná rehabilitace, prostě budete fungovat, jako před jejich nalepením 🙂
Celý proces hojení je dlouhodobá záležitost, nelze po jednom nalepení tejpy očekávat úplné zahojení, stejně tak nemá žádný efekt si nechat dlouhodobě bolavé místo zatejpovat a na přetejpování přijít za měsíc či ještě déle, takový postup k dlouhodobému pozitivnímu výsledku nepovede.
Páska ztrácí po 3. dni elasticitu (pružnost) a poté i přilnavost, čili kolem 6. dne je třeba pásku sundat, dát tělu alespoň den pauzu, místo důkladně omýt a opětovně přetejpovat a tento proces opakovat až do maximálně uspokojivého výsledku (do úplného zahojení – pochopitelně pokud se hojení nedaří a celkový stav se nelepší, je nutné neprodleně navštívit lékaře!).
Co se týče akutních stavů bolesti či sportovních úrazů, vždy je nutné nejprve lékařské vyšetření, případně RTG, čili pokud jste si něco natáhli, pohmoždili, já ani Vy nemůžete tušit, co se v těle odehrálo, zda není utržený úpon, někde něco zlomeného, proto je vždy nutné mít jistotu a až poté nasadit tyto alternativní metody.
Přečtěte si prosím také Kontraindikace.
Doufám, že Vám uvedené rady budou užitečné a tejpa Vám vydrží co nejdéle.